Warning: DOMDocument::loadHTML(): Unexpected end tag : p in Entity, line: 43 in /home/abszrtve/domains/shakhemarket.com/public_html/wp-content/themes/aradrolling/functions.php on line 985 قیمت فروش گیاه دارویی خشک در مشهد - شاخه مارکت

قیمت فروش گیاه دارویی خشک در مشهد

گیاهان دارویی یکی از مهم ترین ارکان طب سنتی و حتی طب شیمیایی به حساب می آیند. کشور ما با دارا بودن انواع متعدد گیاهان دارویی، منبعی خدادادی و گران بها برای این محصولات سودمند به شمار می آید. استان های مختلف کشور با توجه به آب و هوای خود دارای انواع خاصی از این گیاهان هستند. خراسان رضوی نیز از این امر مستثنا نیست؛ و خاک حاصل خیز این استان پهناور کشور، پهنه پرورش انواع گیاهان دارویی است. فروش گیاه دارویی در مشهد، از ایام قدیم رایج بوده و عطاری های مختلف به این کار اشتغال داشته اند.

قیمت فروش گیاه دارویی خشک در مشهد

با انواع مختلف گیاهان دارویی در بازار آشنا شوید

با انواع مختلف گیاهان دارویی در بازار آشنا شوید از دیر باز در کشور ما تولید و مصرف گیاهان دارویی رواج داشته و به علت تنوع آب و هوایی انواع گوناگونی از این گیاهان در دشت ها و کوه ها رشد می کرده است، تا جایی که برخی، ایران را مخزن گیاهان دارویی می دانند. البته بسیاری از این گیاهان هم مصرف غذایی و هم مصرف دارویی دارند؛ یعنی استفاده از آن ها سود دو سر برد دارد. تنوع این گیاهان آن قدر زیاد است که دسته بندی آن ها کاری سخت به نظر می رسد. مثلا برخی از این گیاهان طبعی گرم دارند و برخی طبعی سرد. برخی از گیاهان به صورت دمنوش به مصرف می رسند و برخی مصرف خوراکی دارند. برخی از آن ها قابض هستند و برخی از آن ها اثر عکس دارند. بنابراین اول باید مشخص کرد که یک گیاه را از چه نظر می‌خواهیم دسته بندی کنیم. پس در مصرف این گیاهان باید تا حدی به مزاج و سیستم بدن خود آگاه باشیم، زیرا گیاهانی که طبع گرم و تر دارند برای افراد دموی مضر هستند و برعکس گیاهان دارای طبع سرد و خشک، نباید توسط افراد سوداوی مصرف شوند. در مقاله زیر برخی از گیاهان را با در نظر گرفتن طبع آن ها معرفی خواهیم کرد.

گیاهانی که طبع گرم دارند

 • اترج: یا همان بالنگ یا ترنج گیاهی با طبع گرم است. این گیاه علاوه بر دارو به عنوان غذا نیز استفاده می شود و شاید کاربرد غذایی آن معروف تر از کاربرد دارویی باشد، اما بهتر است بدانید اترج برای بیمای هایی مانند اسهال و استفراغ مفید است و برای درمان سکسکه نیز کاربرد دارد و تامین کنده ویتامین ث بدن می باشد.
 • افتیمون: گیاهی خاردار است که طبع آن گرم و خشک می باشد و به صورت جوشانده و یا ترکیب با سایر گیاهان برای درمان بیماری اعصاب، وسواس، کم خونی و انواع دیگر بیماری ها استفاده می شود.
 • اکالیپتوس: این گیاه با برگ های بلند و بوی مفرح و غلیظ خود شهرت دارد. و به علت طبع گرم خود در درمان بیماری های مفاصل استفاده می شود. این گیاه به عنوان یک ضد عفونی کننده نیز مطرح است و از بخور آن برای ضدعفونی محیط استفاده می شود.
 • انیسون یا بادیان: این گیاه به صورت دانه های ریز هست اما از نزدیک شکل زیبای گل مانند دارد و دارای طبعی گرم می باشد. انیسون را برای درمان ناراحتی های عصبی مانند افسردگی استفاده می کنند. هم چنین این گیاه برای رفع بعض از بیماری های گوارشی نیز مفید است.
 • آلوئه ورا یا صبر زرد: این گیاه نام آشنا که گاهی در خانه ها د رگلدان خای کوچک پرورش داده می شود و دارای طبعی گرم است و از آن برای درمان ناراحتی های پوستی و نیز کاهش چربی خون استفاده می شود.
 • برگ گردو: که از درخت پر بار گردو به دست می آید. این برگ هم طبعی گرم دارد و برای درمان قند خون بالا و نقرس مفید است.
 • بومادران: گیاهی با طبع گرم و گل های زردکوچک که در کشورهای اروپایی هم مصرف زیادی دارد و برای درمان نفخ، سرماخوردگی و عفونت مفید است.
 • پنج انگشت: این گیاه کاربرد بسیار زیادی در طب جدید نیز دارد. گیاه پنج انگشت با گل های ابی رنگ خود مشهور به درمان ناباروری است.
 • رزماری: رزماری گیاهی با برگ های سوزنی ریز می باشد که به عنوان چاشنی غذایی نیز استفاده می شود و بسیار معطر است. طبع این گیاه گرم است و برای درمان کبد چرب و مشکلات قاعدگی به کار می رود.
 • زنجبیل: این ریشه نام اشنا که طبعی بسیار گرم دارد و از آن در صنایع غذایی و شیرینی پزی نیز بسیار استفاده می شود. گیاه زنجبیل برای درمان ناراحتی های گوارشی و تهوع استفاده می شود همچنین این گیاه تقویت کننده حافظه نیز هست.

گیاهان با طبع سرد

 • حنا: بهتر است بدانید حنا، این رنگ موی طبیعی، گیاهی با طبع سرد است و استفاده آن تنها به لحاظ آرایشی نیست بلکه می تواند برای کاهش شوره سر و نیز از بین بردن خارش بدن استفاده شود. همچنین این گیاه برای پایین آوردن حرارت بدن نیز مفید است، به طوری که در قدیم الایام در تابستان ها از حنا برای خنک کردن بدن استفاده می شد.
 • کاسنی: این گیاه، گل هایی با رنگ آبی دارد که هم گل ها و هم ساقه آن مفید است و در روایات زیادی به استفاده از آن توصیه شده است. کاسنی عملکرد کبد را بهبود می دهد و خون را تصفیه می کند و خواص بسیاری دارد که در اینجا مجال بحث نیست.
 • قاصدک: شاید برایتان جالب باشد بدانید، قاصدک، یا همان خبرآور دوران کودکی نیز با طبع سرد خود به عنوان یک گیاه دارویی مطرح است، و از آن برای درمان بیماری های کبدی استفاده می شود.
 • بابا آدم: گیاهی با طبع سرد و خشک که برای درمان بیماری هایی مانند قند خون، سرماخوردگی و سرگیجه موثر است.
 • بارهنگ: این گیاه با دانه های لزج و ریز خود خاصیت فراوانی دارد و داری طبع سرد هست. بارهنگ برای بیماری های گوارشی فواید زیادی دارد و از آن برای درمان بیماری های پوستی و رفع اختلال کلیوی نیز کمک می گیرند.
 • ریواس: این خوردنی ترش و خوش مزه نیز به عنوان دارو مطرح است و طبع سردی دارد و برای رفع بیماری های پوستی و درمان آبله استفاده می شود.

دسته بندی بالا یک دسته بندی بسیار مختصر از هزاران گیاه دارویی است و صحبت درباره سایر گیاهان بحث بسیار می طلبد و در اینجا فقط به خاطر آشنایی و یاد آوری بحث مختصری ذکر شد و درباره خواص سایر گیاهان می توان از منابع متقن کمک گرفت.

بهترین نوع بسته بندی برای صادرات گیاهان دارویی

بدون شک بسته بندی یکی از مهمترین عوامل بازارپسندی یک کالا است. امروزه صنعت بسته بندی یکی از عوامل مهم بازاریابی است، اما بالطبع هرچه بسته بندی شکیل تر و با مواد اولیه گران تر باشد، قیمت تمام شده محصول تولیدی نیز بیشتر خواهد بود. در مورد گیاهان دارویی بسته بندی از چند جنبه قابل بررسی است، در حالت کلی هر نوع بسته بندی که برای گیاهان دارویی در نظر گرفته می شود حتما باید نسبت به رطوبت و مواد خارجی نفوذ ناپذیر باشد و امکان تبادل ماده خارجی از درون و بیرون بسته بندی وجود نداشته باشد. همچنین از مواد خنثی برای بسته بندی استفاده شود تا هیچ گونه واکنشی بین گیاه دارویی و بسته بندی رخ ندهد. در حالت کلی بسته بندی ای که در تماس مستقیم با گیاه دارویی است باید بسته بندی درجه 1 و مرغوب باشد.

اما مساله دوم بسته بندی خارجی این محصولات است. در بسته بندی خارجی فروشنده باید در نظر داشته باشد که آیا محصولش صادراتی است؟ کشورهای صادرکننده گیاهان دارویی، معمولا از بسته بندی های گران قیمت برای این محصولات استفاده می کنند، البته این بسته بندی گران قیمت نیز با توجه به ارزآوری صادرات قابل توجیه است. اما اگر محصول برای بازارهای معمول است نیاز به استفاده از بسته بندی با هزینه زیاد نیست. بنابراین با توجه به بازار هدف می‌توان نوع و هزینه بسته بندی را تعیین کرد.

شناخت اجمالی انواع با کیفیت گیاهان دارویی

شناخت اجمالی انواع با کیفیت گیاهان دارویی گیاهان دارویی نیز مانند اغلب اقلام دیگر درجه بندی در کیفیت دارند، این درجه بندی درباره هر یک از گیاهان به نوعی تعریف می شود، مثلا درباره زعفران سر گل آن مرغوبیت بیشتری نسبت به قسمت های دیگر دارد و یا در مورد آویشن گونه های متفاوت آن مرغوبیت مختلفی دارند. برای مثال مرغوبیت آویشن شیرازی با مرغوبیت و کیفیت آویشن تبریز یکسان نیست.

اما اگر بخواهیم یک بحث کلی درباره کیفیت گیاهان دارویی داشته باشیم که شامل همه آن ها بشود می‌توان گفت: این گیاهان باید حدالامکان خالص باشند و بعد ازچیدن در آنها، علف هرز و یا خاک و شن نباشد، سعی شود در بهترین حالت ممکن خشک شوند تا کیفیت و خواص دارویی خود را از دست ندهند، زیرا اگر شرایط دمایی و رطوبت در خشک کردن پارامتر مهمی است و برای خشک کردن گیاهان مختلف، متفاوت می باشد و عدم آشنایی با این شرایط حتی ممکن است خواص دارویی یک گیاه را نیز از بین ببرد. نکته دیگر این است که در بین گونه های مختلف یک گیاه مشخص، مرغوب ترین آن ها انتخاب شود و نهایت اینکه سعی شود شرایط نگهداری آنان بعد از فرآوری و بسته بندی خوب باشد تا با بهترین کیفیت، به دست مصرف کننده برسد.

فاکتور های مهم هنگام خرید گیاهان دارویی مرغوب

در هنگام خرید گیاهان دارویی اول باید توجه کرد که آیا این گیاه مورد نظر از لحاظ مصرف مجاز است یا نه. نباید فکر کرد چون این محصولات گیاهی هستند در هر حالتی اجازه مصرف آن ها داریم، جالب است بدانیم که مصرف بعضی از گیاهان غیرمجاز است و خرید و فروش و مصرف آن منع قانونی دارد. از طرف دیگر باید بدانیم آیا گیاهی که خریداری می کنیم برای بیماری و یا مشکلی که داریم مفید است یا نه؟ بهتر است بدانیم که این گیاهان نیز ممکن است عوارض خاص خود را داشته باشند و بدون مشورت با طبیب دانا و یا پزشک حاذق به طور خودسر اجازه مصرف نداریم. زیرا گاها یک گیاه برای درمان بیماری یک فرد مشخص، برای آن فرد مفید است و ممکن است همان گیاه برای فرد دیگر با همان بیماری مضر باشد و یا همراه با مصرف گیاه دارویی مصرف مصلح یا دارویی دیگر نیاز باشد و همه این تفاوت ها به طبع بدن افراد مختلف ربط دارد. بنابراین مصرف گیاهان دارویی تحت نظر یک متخصص یا لااقل فردی آگاه یک اصل هست.

خرید بدون واسطه گیاه دارویی با بهترین کیفیت از مشهد

خرید بدون واسطه گیاه دارویی با بهترین کیفیت از مشهد گیاهان دارویی در بازار قیمت ها و کیفیت های گوناگونی دارند، اما وجود واسطه برای خرید آنها باعث افزایش قیمت خرید می شود. بهترین راه برای خرید با قیمت مناسب، تهیه این محصولات از مراکز پخش مستقیم آن است. تا علاوه بر اینکه محصولی با کیفیت خریداری می کنید، قیمت و هزینه معقولی نیز پرداخت کنید. شهر مشهد یکی از شهرهای غنی از مراکز فروش و عطاری های گیاهان دارویی است. با یک گذر ساده از خیابان های آن می توان عطاری ها و مراکز فروش متعددی دید. بنابراین شناسایی مرکز پخش این اقلام شما را به طرف خرید مقرون به صرفه و اقتصادی سوق می دهد. افرادی هم که ساکن شهرهای دیگر هستند به راحتی و به وسیله خرید اینترنتی می توانند محصول مورد نظر خود را خریداری نمایند. فروش آنلاین این محصولات آسان ترین روش تهیه گیاهان دارویی می باشد.

بازار توزیع گیاه دارویی مرغوب در مشهد

شهر مشهد به علت زائر پذیر بودن، بازار توزیع بسیار مناسبی برای گیاهان دارویی دارد. سالانه چندین میلیون مسافر به این شهر سفر می کنند، بنابراین بازار آنجا کشش فروش مقادیر زیادی از محصولات عطاری علی الخصوص گیاهان دارویی دارد. تمایل مسافران به خرید انواع سوغاتی ها علی الخصوص گیاهانی مثل زعفران باعث رونق فروش این اقلام شده است.در این حالت اگر محصول مرغوب به مشتری عرضه شود، مطمئنا در سفرهای دیگر نیز به فروشنده قبلی سر خواهد زد و یا به مسافران اطراف آدرس فروشنده مخصولات با کیفیت را خواهند داد. با این اوصاف می توان گفت بازار توزیع گیاه دارویی در مشهد بسیار گسترده و داغ است و عرضه دهنده ای موفق خواهد بود که بهترین و مرغوب ترین کیفیت را با مناسب ترین قیمت ارائه دهد.

برای بازاریابی بیشتر پیشنهاد می شود کسانی که به توزیع این گیاهان اشتغال دارند از فضای مجازی برای تبلیغ بهره گیرند و از طرف دیگر، کمک گرفتن از مشاورانی که به درستی می توانند به مشکلات جسمی و روحی مشتریان از طریق این داروها پاسخ بدهند مفید خواهد بود.

تولید کنندگان گیاه دارویی با قیمتی ویژه در مشهد

تولید کنندگان گیاه دارویی با قیمتی ویژه در مشهد تولید کنندگان گیاهان دارویی در این بازار رقابتی حاکم بر شهرهایی مانند مشهد زمانی موفق خواهند بود که علاوه بر راهنمایی صحیح مشتریان برای تهیه این اقلام، قیمت مناسبی نیز برای ارائه محصولات داشته باشند. امروزه بازار رقابتی شدید حاکم در این عرصه می طلبد تا فروشندگان از تمام جنبه ها، سلیقه مشتری را در نظر بگیرند. انواع و اقسام دم نوش ها و گیاهان در بازار وجود دارند، مثلا دمنوش های لاغری نیوشا که با تبلیغ زیاد و بازاریابی مناسب موفق به جذب مشتری شده اند. پس تولید کنندگان باید با تمام توان و با اطلاع رسانی صحیح به ارائه خدمات بپردازند، تا بتوانند رضایت مشتری را جلب کرده و بازار خود نیز رونق ببخشند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما